Anasayfa / Havacılık / KURALLARA UYMAYAN PİLOTA 3 AY UÇUŞ YASAĞI’NA DANIŞTAY ONAYI

KURALLARA UYMAYAN PİLOTA 3 AY UÇUŞ YASAĞI’NA DANIŞTAY ONAYI

Türkiye’de sivil havacılık gün geçtikçe gelişmekte ve buna paralel olarak da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (“SHGM”) çalışmaları artmaktadır. Titizlikle mevzuat çıkarmakta ve yürürlükteki mevzuatı uygulamakta olan SHGM; geçtiğimiz günlerde Twitter’da hava trafik kontrolörü ile yasal düzenlemelere aykırı nitelikte konuşma yapan bir pilota 3 ay uçuş yasağı getirildiğini ve bu kararın Danıştay tarafından onaylandığını duyurmuştur.

Mevzuat ne demekte?

Mevzuat hükümlerine uymayan pilotlar aleyhine, SHGM tarafından çıkarılmış olan yönetmelikte yer alan yaptırımlar uygulanır; Uçak Pilotu Lisansı Hakkında Yönetmelik’in[1] Ek 1. maddesinin 1. fıkrası lisans sahibi olan pilotlar için yaptırımlar öngörmektedir. İlgili maddeye göre pilotların bu Yönetmelik’te belirtilen imtiyazlarını yasalara uygun kullanmamaları veya uçuş disiplinsizliğinde bulunmaları halinde, SHGM tarafından oluşturulacak bir değerlendirme komisyonunun tespit edeceği kusur derecesine göre, pilotların lisansları yedi günden üç aya kadar askıya alınır.

Askı süresinin bitiminden itibaren üç yıl içerisinde aynı ya da benzer uygunsuzluğun tekrarlanması halinde ise pilot lisanslarının askı süresi 1 yıla çıkar.

Lisansı bir yıllığına askıya alınmış kişilerin bir kez daha lisansının bu madde çerçevesinde askıya alınmasını gerektirecek harekette bulunmaları halinde ise lisansları bir daha verilmemek üzere iptal edilir.

Askıya alma yaptırımının yanı sıra, uçuş emniyetini ağır ihmal ile veya kasıtlı olarak ihlal edenlerin lisansları bu sürelere tabi olmaksızın değerlendirme komisyonu kararı ile her zaman iptal edilebilir.

Pilot tarafından gerçekleştirilen mevzuata aykırılığın ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Ancak, pilotun yukarıda saymış olduğumuz hukuka aykırılıklarda bulunduğunu varsaydığımız takdirde, mevzuatın açık hükmü ve hukukun genel prensiplerine göre Danıştay’ın, SHGM’nin pilot hakkında vermiş olduğu 3 aylık süre için lisansını askıya alma kararını onaylaması yerinde görünmektedir.

©Serap Zuvin Hukuk Bürosu

[1] 12 Aralık 2011 tarihli ve 28140 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Uçak Pilotu Lisansı Hakkında Yönetmelik

Hakkında Serap Zuvin Hukuk Bürosu

Bunada Gözatın

Air Astana Kargo Filosunu Kurdu

Kazakistan’ın ulusal taşıyıcısı Air Astana, kargo filosu için daha önce yolcu taşıyan 3 adet eski …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<