Anasayfa / Havacılık / İÇ HATLARDA HANGİ HAVALİMANLARI TERCİH EDİLDİ?

İÇ HATLARDA HANGİ HAVALİMANLARI TERCİH EDİLDİ?

Türkiye’de havacılık sektörü 2019 yılında iç hatlarda kayıplar yaşıyor. 2019 yılının ilk 9 ayında iç hatlardaki kayıp yüzde 12.7 oldu.

Türkiye’deki havalimanları arasında İstanbul havalimanları yolcu sayısı bakımından listenin en üst sıralarında yer alıyor.

İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle Türkiye’nin havacılıktaki rolünün genişlemesi planlanıyor. Türkiye’de iç hatlarda yolcuların en çok kullandığı havalimanı ise İstanbul’daki Sabiha Gökçen oldu.

İç hatlarda gelen-giden 100 yolcudan 21’i Sabiha Gökçen’i tercih etti. Atatürk ve yeni hizmete açılan İstanbul Havalimanı’nın bu seneki payı yüzde 17’de kaldı.

İstanbul havalimanlarını yüzde 11,5 ile Ankara Esenboğa Havalimanı izledi. İzmir Adnan Menderes yüzde 9 ve Antalya Hasvalimanı yüzde 7 ile takip etti.

2019’un ilk dokuz ayı sonunda iç hatlarda Sabiha Gökçen’i 16 milyon 216 bin yolcu kullandı. Bu sayı, gelen-giden yolcu sayısını içeriyor. İstanbul Atatürk (4 milyon 227 bin) ve yeni hizmete açılan İstanbul Havalimanı’nın (8 milyon 717 bin) toplamı ise 12 milyon 943 binde kaldı. Üçüncü sırada 8 milyon 809 bin ile Ankara Esenboğa yer alıyor. Burayı 6 milyon 875 bin ile İzmir Adnan Menderes ve 5 milyon 399 bin ile Antalya izliyor.

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

KULE PİLOTU ÜÇ KEZ UYARDI

Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait Karaçi’de düşen Airbus A320 tipi yolcu uçağıyla ilgili yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<