Anasayfa / Havacılık / IATA: Hava Kargo Talebi Kasım 2019’da % 1,1 azaldı

IATA: Hava Kargo Talebi Kasım 2019’da % 1,1 azaldı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), küresel hava taşımacılığı pazarlarına ilişkin verileri talebin, 2018’in aynı dönemine göre Kasım 2019’da% 1.1 oranında azaldığını gösterdi. Bu, kargo hacimlerinde düşüşün sonn 13 aydır devam ettiği anlamına da geliyor.

Talepteki düşüşe rağmen, Kasım ayı performansı sekiz ayın en iyisiydi ve Mart 2019’dan bu yana kaydedilen en düşük yıllık daralma oranı. Kısmen, Kasım ayı sonuçları büyük e-ticaret etkinliklerinin de etkisi gördü.

Uluslararası e-ticaret büyümeye devam ederken, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının etkilerinden, dünya ticaretindeki bozulmadan ve küresel ekonomik büyümede geniş tabanlı bir yavaşlamadan dolayı genel hava kargo talebi de olumsuz şekilde devam etti.

Mevcut kargo kapasitesi, Kasım 2019’da yıllık% 2.9 arttı. Kapasite artışı, art arda 19. ayda talep büyümesini geride bıraktı.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac

“Hava kargosu Kasım ayında hafif bir toparlanma kaydetti ve talep% 1,1 düştü. Ancak dördüncü çeyrek hava kargoları için zaten yoğun bir dönemdir. Dolayısıyla, büyümedeki düşüş hala bir hayal kırıklığıdır. İleriye baktığımızda, ABD-Çin ticaret gerilimlerinde bir çözülme belirtisi iyi bir haber olacaktır. 2020’de % 2.0 büyüme tahminine ulaşmak istiyorsa hala önümüzde uzun bir yol var.

Bölgesel Performans

Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Orta Doğu’daki havayolları, Kasım 2019’da toplam hava taşımacılığı hacimlerinde yıllık artışta keskin düşüşler yaşarken, Kuzey Amerikalı taşıyıcılar daha ılımlı bir düşüş yaşadı. Avrupa ve Afrika, hava taşımacılığı talebinde geçen yıl Kasım ayına göre büyüme kaydeden tek bölge oldu.

Asya-Pasifik havayolları , 2018’in aynı dönemine kıyasla Kasım 2019’da hava taşımacılığı sözleşmesi talebini% 3,7 oranında gördü. Bu, ay için herhangi bir bölgenin navlun talebindeki en keskin düşüştü. Kapasite% 1.8 arttı. ABD-Çin ticaret savaşı bölgeyi önemli ölçüde etkiledi ve büyük Asya – Kuzey Amerika pazarına olan talep Ekim ayında yıllık% 6.5 düştü (en son veriler). Bununla birlikte, ABD-Çin ticaret ilişkilerinin çözülmesi ve kilit bölge ekonomilerindeki güçlü ekonomik büyüme olumlu gelişmelerdir.

Kuzey Amerika havayolları Kasım 2019’da bir önceki yılın aynı dönemine göre talebin% 1.1 azaldığını gördü. Kapasite% 3.3 arttı. ABD ekonomisindeki yavaş büyüme ve Çin ile olan ticaret gerilimleri talebi etkiledi. Bununla birlikte, her iki ülke arasındaki ticaret görüşmelerinde ‘birinci aşama’ anlaşmasıyla vurgulanan olumlu ilerleme olumlu bir gelişmedir.

Avrupa havayolları Kasım 2019’da navlun talebinde bir önceki yılın aynı dönemine göre% 2.6 artış kaydetti. Bölgenin bazı büyük ekonomilerinde üçüncü çeyrekte beklenenden daha iyi ekonomik aktivite, talebin desteklenmesine yardımcı oldu. Kapasite yıllık bazda% 4,0 arttı.

Orta Doğu havayollarının navlun hacimleri, 2019 Kasım ayında bir önceki yıla göre% 3.0 azaldı. Kapasite% 2.6 arttı. Bölgenin bazı önemli havayollarının karşılaştığı operasyonel ve jeopolitik zorlukların arka planında, mevsimsellikten arındırılmış navlun hacimleri, bölgenin taşıyıcıları için olumlu bir gelişme olan ılımlı bir artış eğilimini sürdürmüştür. Ancak, artan jeopolitik gerilimler önümüzdeki dönemde bölgelerin taşıyıcılarını tehdit ediyor.

Latin Amerika havayolları Kasım 2019’da navlun talebinde geçen yılın aynı dönemine göre% 3,4 oranında düşüş yaşadı. Bölgenin kilit ekonomilerindeki çeşitli sosyal ve ekonomik rüzgarlar bölgenin hava kargo performansını etkiledi. Kapasite bir önceki yıla göre% 2,3 azaldı.

Afrikalı taşıyıcılar , Kasım 2019’da, bir önceki yılın aynı dönemine göre% 19,8’lik bir talep artışı ile herhangi bir bölgenin en hızlı büyümesini kaydetti. Asya ile güçlü ticaret ve yatırım bağlantıları olumlu performansa katkıda bulundu. Kapasite yıllık bazda% 13,7 arttı.

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

Qatar Airways Güney Kore ve İran Uçuşlarınında Kısıtlamaya Gitti

Qatar Airways, Operasyonel Zorluklar nedeniyle Güney Kore ve İran’a Yönelik Hizmetlerini Geçicici Olarak Azalttı Qatar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<