Havacılık Akademisi “Ustalarla Sohbetler” Etkinliğinde Doç. Dr. Murat Yalçıntaş’ı Ağırladı

0
49

Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, 15 Aralık 2016 Perşembe günü Türk Hava Yolları Genel Müdürlük VIP Salonu’nda düzenlediği “Ustalarla Sohbetler” programında konuk olarak iş ve siyaset dünyasının önemli isimlerinden Doç. Dr. Murat YALÇINTAŞ’ı ağırladı.

Sn. YALCINTAŞ’ın siyaset ve iş dünyası ile akademik yaşamı boyunca edindiği deneyim ve görüşlerini aktardığı söyleşiye, Türk Hava Yolları Eğitim Başkanı Sayın Doç. Dr. Kemal YÜKSEK ile diğer yönetici ve çalışanlar iştirak etti.

“Bugün burada sizlerle birlikte olmak benim için çok büyük bir mutluluk” ifadeleri ile söyleşisine başlayan Sn. YALÇINTAŞ sözlerini, “İnsanlar arasındaki ilişkinin temeli şefkate ve merhamete dayanmalıdır, ben bunu lise yıllarında öğrendim ve bunlar benim temel değerlerim oldu” şeklinde sürdürdü. YALÇINTAŞ konuşmasında, lise ve üniversite yıllarındaki deneyim ve edinimlerinden, yüksek lisans öğrenimini sürdürdüğü Boston Üniversitesi’ndeki çalışmalarından ve Brüksel’deki “Avrupa Birliği Standartlaşma” projesinden söz ederek, dünyadaki siyasi ve yapısal değişiklilere değindi. Bu konuya ilişkin tecrübelerini paylaşan YALÇINTAŞ ayrıca, zamanla Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde görülen devinimleri ve birliğin oluşturduğu gücün önemini anlattı. Avrupa Birliği stardardizasyon çalışmalarına örnek olarak ise; “Birlik, üyelerinden biri olan Fransa’dan, standardizasyona uyum sağlaması amacıyla arabalarının ön far rengini değiştirmesini istedi ancak Fransa bir süre buna direndi,  fakat faydalı işler için bir birlik içerisinde bulunmak isteyen herkesin bazı fedakarlıklar yapması gerekmektedir.” sözlerini sarf etti.

Bu çalışmalarının ardından Cidde’de İslam Kalkınma Bankası, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi’ndeki tecrübelerinden söz eden YALÇINTAŞ, “Stratejik Yönetim”, “Oyun Teorisi” gibi alanlarda geliştirdiği metodolojilere ilişkin bilgiler aktardı.

Kariyeri boyunca girişimcilik, rekabet üstünlüğü, sürdürülebilir kalkınma gibi konularda çalışmalar yapan Murat YALÇINTAŞ, iş dünyasına yönelik tecrübelerini dinleyicileri ile paylaştı ve bu alandaki konuşmasını “Şirketler, ne kadar kurumsallaşırsa ve kişilerden bağımsız yönetilirlerse, o kadar başarılı olurlar. Hayatta başarılı olmak yalnızca üretimle mümkün olabilmektedir.” sözleri ile tamamladı.

Türk Hava Yolları markası ile hep gurur duyduğunu sözlerine ekleyen YALÇINTAŞ, söylediği şu sözlerle konuşmasını noktaladı: “Ben hayatım boyunca Türk Hava Yolları ile uçtum ve bundan gurur duydum. Ülkemden çıktığım anı, Türk Hava Yolları uçağından dışarı adım attığım an; ülkeme giriş yaptığın anı da uçağa biniş anım olarak görüyorum. Bu hissi verebilmek son derece önemlidir. Türk Hava Yolları bunu başarmış bir kurumdur. Bir başka başarısı ise, “hizmetkâr lider” kurum kültürünü içinde geliştirebilmiş olmasıdır. “Hizmetkâr lider” kültürünün geliştiği kurumlarda, üstten alta doğru sürekli bir eğitim vardır. Birlikte yürüdüğünüz bu yolda başarılarınızın devamını diliyorum.”

Söyleşi, Havacılık Akademisi Başkanı Sn. YÜKSEK’in Sn. YALÇINTAŞ’a hediye takdimi ve 200’e yakın katılımcının da sahneye teşrifi ile yapılan toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here