Anasayfa / Emirates Haberleri / Emirates Uçak İçi İkram Birimi, elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon emisyonlarını %15 azalttı

Emirates Uçak İçi İkram Birimi, elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon emisyonlarını %15 azalttı

Emirates Uçak İçi İkram Birimi, elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon emisyonlarını %15 azalttı

İnsanları ve şehirleri birbirine bağlayan Emirates Havayolu, çevreye verdiği önemi bir kere daha göstererek, Emirates Uçak İçi İkram tesislerinde elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon emisyonlarını %15 azalttı.

Dünyanın en büyük catering operasyonlarından biri olan Emirates Uçak İçi İkram (EKFC), tesislerinde sera gazı emisyonunu yıllık 3 milyon kg azaltması beklenen son teknoloji bir güneş enerjisi sistemini kullanmaya başladı. Bu EKFC’nin kaynak verimliliğini artırmak için sürekli yapmakta olduğu altyapı yatırımlarının bir parçasını oluşturuyor.

EKFC’nin en son girişimi, 2015 yılında Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum tarafından başlatılan Dubai Temiz Enerji Stratejisi 2050’yi destekliyor. Bu strateji kapsamında, Emirlik 2050 yılına kadar enerji gereksinimlerinin yüzde 75’ini temiz kaynaklardan üretmeyi hedefliyor.

Emirates Havayolu ve Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed Bin Saeed Al-Maktoum konuya dair yaptığı açıklamada: “Sürdürülebilirlik Emirates Grubu stratejisinin önemli bir dayanağıdır. Sorumlu işletme ve çevrenin bilinçli şekilde kullanılmasına kendimizi adadık ve büyümeye devam ederken bir taraftan da operasyonlarımızda eko-verimli teknolojiler uyguluyoruz. Emirates Uçak İçi İkram Birimi’nin en yeni girişimleri, Dubai’nin temiz enerji ve yeşil ekonominin küresel bir merkezi olma stratejisinin temelini oluşturan kaynak verimliliğini artırmak için yeni fırsatlar yaratıyor” dedi.

Emirates Uçak İçi İkram Birimi İcra Kurulu Başkanı Saeed Mohammed ise: “Sürdürülebilir operasyonlarımıza yaptığımız önemli ve uzun vadeli bir yatırımı daha duyurmaktan heyecan duyuyoruz. En son teknolojiye sahip güneş enerjisi santralimiz, müşterilerimiz, çalışanlarımız ve çevremizdeki topluluklar dahil tüm paydaşlarımıza fayda sağlayacak kaynakları daha fazla optimize etmemize ve çevresel verimliliği artırmamıza yardımcı olmaktadır. Mükemmellik arzumuz doğrultusunda, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler kullanarak müşterilerimize mümkün olan en iyi kalitede ürün ve hizmetleri sunmaya kararlıyız” dedi.

EKFC’nin güneş enerjisi santrali 8.112 ayrı güneş panelinden oluşuyor. Yıllık 4.195 megawatt-saat elektrik üreterek şirketin çamaşırhane, yiyecek üretimi ve personel konaklama tesislerinde geleneksel enerji tüketiminin %15 azaltılmasının sağlanması bekleniyor. Sonuç olarak, EKFC’nin karbondioksit emisyonu yıllık 3 milyon kilogram olarak, 518 ailenin evindeki elektrik kullanımına eşdeğer azalacak.

Çevresel sorumluluğun uzun vadeli başarının temelini oluşturduğunun farkında olan EKFC, kaynakları sürdürülebilir bir şekilde kullanmaya ve yürüttüğü tüm faaliyetlerinin çevreye olumsuz etkilerini en aza indirmeye kararlı.

EKFC, bir endüstri lideri olan ABD merkezli Crop One ile kurduğu ortak girişim ile kısa zaman içinde dünyanın en büyük dikey tarım tesisini kurmaya başlayacak. 12.000 metrekarelik kontrollü ortam tesisi, açık hava tarlalarından %99 daha az su kullanarak günlük 2.700 kilogram yüksek kalitede herbisit ve pestisit içermeyen yeşil yapraklı sebze üretecek. Konumu, taze ürünlerin hasattan hemen sonra birkaç saat içinde hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlayarak, yiyeceklerin besin değerinin koruyacak ve nakliyeyle bağlantılı karbon emisyonlarını azaltacak. İlk ürünlerin, 2020 yılında Emirates Uçak İçi Hizmet Birimi’nin müşterilerine sunulması bekleniyor.

EKFC, plastik şişe, alüminyum kutu ve folyo gibi geri dönüştürülebilir ürünlerin uçaktan çıkarıldıktan sonra uçak mutfağı atıklarından ayrılmasını sağlayan kapsamlı bir geri dönüşüm programı yürütüyor. Şirket ayrıca tüm karton ambalajlarının ve ofis kâğıt atıklarının geri dönüştürülerek yeni kâğıt ürünlerin üretiminde kullanılmasını sağlıyor.

EKFC, her ay 270.000 kilogramdan fazla malzemeyi katı atık sahasından başka tarafa yönlendiriyor ve 130.000 kilogram karton, 4.000 kilogram kâğıt, 14.000 kilogram alüminyum kutu ve folyo, 120.000 kilogram cam şişe ve 10.000 kilogram plastik şişenin geri dönüşümünü sağlıyor.

Şaşırtan gerçekler:

Bu güneş enerjisi projesi, Emirates Flight Catering’in yıllık karbondioksit emisyonunu 2.968.568 kg düşürecek. Bu miktar:

o1.264.130 litre benzin yakıt tüketimine

8.112 adet bireysel güneş paneli kuruldu.

Sekiz Emirates Flight Catering tesisi bu güneş enerjisi projesine dahil edildi.

Enerji faturasında yıllık 1.86 milyon AED indirim sağladı.

Yıllık 4.195 Megawatt Saat üretim

Emirates Flight Catering Hakkında

Emirates Uçak İçi Hizmet Birimi, dünyanın en büyük uçak içi hizmet operasyonlarından biridir. Havayolu, etkinlikler ve VIP yemek hizmetlerinin yanı sıra çamaşırhane, yiyecek üretimi ve havaalanı bekleme salonu yiyecek ve içecekleri dahil yardımcı hizmetler sunan Emirates Uçak İçi Hizmet Birimi, 100’den fazla havayolunun müşterileri, konaklama grupları ve BAE devlet kurumlarının güvenilir bir ortağıdır. Her gün, şirketin 11.000 çalışanı ortalama 225.000 yemek hazırlamakta ve 210 ton çamaşır temizliği yapmaktadır.

Daha fazla bilgi için Emirates Flight Catering Newsroom‘u ziyaret edin.

Emirates hakkında:

Dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden Emirates, bugüne kadar 500’ün üzerinde uluslararası ödül kazandı. Emirates, yolcularını altı kıtada, 85 ülkede 158 noktaya taşıyor. Emirates, İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanlarından haftada toplam 18 uçuş gerçekleştiriyor.

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

Emirates’ten Dubai Bileti alanlar Atlantis Aquaventure & The Lost Chambers Aquarium’a Ücretsiz Giriş Şansı Yakalıyor

Emirates’ten Dubai Bileti alanlar Atlantis Aquaventure & The Lost Chambers Aquarium’a Ücretsiz Giriş Şansı Yakalıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<