Anasayfa / Güncel Havacılık Haberleri / BELUGA BALİNALARI İZLANDA’YA SAĞ SALİM VARDI!
Handout image courtesy of Sea Life Trust. A cargo plane being loaded with two Beluga Whales, Little White and Little Grey in Pudong International Airport, Shanghai as they are to be rehomed in an open-water sanctuary after years of captivity. In a world first by the Sea Life Trust, the whales are being transported 6,000 miles by air, land and sea to Iceland where they will be cared for in a special tank for around a month before being permanently moved to their new, open-water home. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Tuesday June 18, 2019. See PA story ANIMALS Beluga. Photo credit should read: Aaron Chown PA Wire

BELUGA BALİNALARI İZLANDA’YA SAĞ SALİM VARDI!

CARGOLUX, DÜNYANIN İLK BELUGA BALİNASI BARINAĞINA GİDECEK OLAN LITTLE GREY VE LITTLE WHITE’I İZLANDA’YA SAĞ SALİM GÖTÜRDÜ

SEA LIFE TRUST beluga balinaları Little Grey ve Little White’ın Çin’den İzlanda’ya olan 6.000 millik yolculuktan sonra güvenli biçimde varış noktalarına ulaştığını doğrulamaktan mutluluk duyuyor. Cargolux Havayolları tarafından gerçekleştirilen uçuşun ardından Little Grey ve Little White’ın sağlığı iyi durumda ve bundan sonraki aşamada tutsaklıktan dünyadaki ilk beluga balinalarına özel açık su barınağına taşınmalarının destansı hikayesi devam edecek. Nisan ayındaki sert hava koşullarının ardından taşıma işlemi Haziran ayına ertelenmişti. Bu girişim yıllar içindeki tutsak balina ve yunus bakımı ve koruması alanındaki en büyük gelişmelerden birini teşkil ediyor ve memeli deniz hayvanlarına yönelik olarak türünün ilk örneğini oluşturuyor.

Önceden tutsak olan Little Grey ve Little White adlarındaki iki balina Çin’den başlayan 6.000 millik uçak yolculuğu sonrasında İzlanda’ya sağ salim ulaştı. İkili bundan sonra yolculuklarının son aşamasında bir kamyon ve ardından feribotla dünyanın ilk açık su beluga balinası barınağına götürülecekler.

SEA LIFE TRUST bugün Little Grey ve Little White’ın tarihi yolculuklarının ilk ayağını tamamlayarak Keflavik Havaalanı’na (İzlanda’nın Uluslararası Havaalanı) vardıklarını doğruladı. Cargolux Havayolları’nın sponsor olduğu uçuşta uçak yerel saatle saat [8:30 – 9:30] arasında iniş yaptı. Balinalar şu anda yeni evlerine, yani İzlanda’nın güney kıyısında bulunan Westman Adalarından biri olan Heimaey’deki doğal bir koyda bulunan büyük barınağa götürülecekler.

İki beluga fiziksel özelliklerine tam olarak uyan özel tasarlanmış kaldırma kayışlarıyla kaldırıldı ve daha sonra özel tasarım konteynerlere yerleştirildiler. Changfeng Ocean World’den Şanghay Pu Dong Havaalanı’na kamyonla yapılan yolculuktan sonra balinalar özel markalı Cargolux kargo uçağına taşındılar. Prosedür başarıyla gerçekleştirildi ve uçak Şanghay’dan hareket etti [kalkış zamanına uygun olarak yerel saatle 5:30’da*].

11.30-12 saat süren yolculuk boyunca güvenli ve rahat olmalarını sağlamak adına Little Grey ve Little White bakım ekipleri tarafından sürekli izlendi. Uçakta uçuş güvenliği gerekliliklerine uyulmasını sağlamanın yanı sıra balinaların sağlığını güvence altına almak adına ayrıca bir Cargolux mühendisi ve deniz memelileri taşımacılığında deneyim sahibi küresel veteriner uzmanlardan oluşan bir ekip de hazırda bulundu.

SEA LIFE Trust Başkanı Andy Bool: “Little Grey ve Little White’ın İzlanda’ya sağ salim ulaşmış olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu karmaşık ve aynı zamanda ilham verici bir proje ve balinaların yeni evlerine götürülmeye hazır olmalarını sağlamak için aylardır balinalarla birlikte çalışıyoruz.

Balinaları dikkatle izlemeye devam edecek olsak da genel olarak kaydettikleri ilerlemeden ve yer değiştirme işlemi boyunca gerçekleştirilen sağlık kontrollerimizin sonucundan memnunuz. Bu projenin koordinasyonunda birçok insan yer aldı ve herkese verdiği büyük emek için müteşekkiriz. Bu destansı yolculuğun planlandığı şekilde ilerlemesinden memnuniyet duyuyoruz.”

İzlanda’nın en yeni sakinlerinin ülkeye sağ salim varmasını kutlamak amacıyla 747-400ERF kargo uçağı pistte iki itfaiyenin su selamı seremonisiyle karşılandı. İki itfaiye, uçağın iki tarafından su püskürterek uçağın üzerinde su takı oluşturdu.

Little Grey ve Little White bundan sonra Keflavik Havaalanı’ndan onları İzlanda’nın güney kıyısındaki Heimaey’e götürecek olan feribotlara geçmek için iki kamyonla taşınacaklar. Adaya vardıklarında destansı yolculuklarından sonra gözetim altında tutulmaları ve dinlenmeleri için barınaktaki özel karantina bakım havuzuna yerleştirilecekler. Daha sonra tenha bir açık su koyunda bulunan yeni evlerine götürülecekler.

Cargolux & İcra Kurulu Başkanı Richard Forson şunları ekledi: “Little Grey ve Little White’ın Cargolux uçağında sorunsuz bir yolculuğun tadını çıkarmasından mutluluk duyuyoruz. Bu görevin başarıyla yerine getirilmesi, bu yolculuğun gerçekleşmesi için yorulmaksızın çalışan tüm organizasyonlarımızın kararlılığının ve bağlılığının göstergesidir.

Bu destansı taşıma işlemi karmaşık lojistik çabalar gerektiriyordu ve biz de firma olarak bu inanılmaz yolculuğun bir parçası olduğumuz için mutluyuz. Little Grey ve Little White’ın yeni evlerine hızla adapte olmalarını ve hikayelerinin tutsak edilmiş olan diğer deniz memelilerine ilişkin bir örnek teşkil etmesini umuyoruz.”

Küresel deniz vahşi yaşamı derneği, Balina ve Yunusları Koruma Örgütü (WDC) ve SEA LIFE TRUST ortaklığında kurulan Beluga Balinası Barınağı yıllar içindeki tutsak balina ve yunus bakımı ve koruması alanındaki en büyük gelişmelerden birini teşkil ediyor ve memeli deniz hayvanlarına yönelik olarak türünün ilk örneğini oluşturuyor.

Balina ve Yunusları Koruma Derneği Tutsaklığa Son Verme Programı Politikası Yöneticisi Cathy Williamson: “SEA LIFE ile aslında bundan 20 yıl önce bir barınak hakkında görüşmeler yapmış olan ve başından itibaren bu beluga balinası projesine destek veren Balina ve Yunusları Koruma Örgütü (WDC) Little White ve Little Grey’in İzlanda’ya gelişine yönelik karşılama komitesinin bir parçası olmaktan doğal olarak büyük heyecan duyuyor.”

Dünyanın ilk balina barınağı, balinaların ve yunusların eğlence amaçlı olarak hapsedilmesine son verilmesine giden bir yolu temsil ediyor. Belugaların refahını artıracak olan ve balina ve yunusların tutsaklığına bir alternatifin olduğunu dünyaya gösteren bu önemli projenin ortağı olmaktan gurur duyuyoruz.

Çığır açan bir küresel deniz refahı projesi kapsamında bu korunaklı koy dünyanın ilk beluga balinalarına yönelik açık su barınağı olacak. Yaklaşık 32.000 metrekare genişliğe ve 10 metre derinliğe sahip olan koy bu iki inanılmaz balinanın evlerinde hissetmesi için daha doğal bir yarı arktik bir ortam sağlanması ve daha vahşi bir doğal ortam sunması nedeniyle seçildi.

SEA LIFE TRUST Beluga Balinası Barınağı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen www.sealifetrust.org’u ziyaret edin.

 

#WhaleHelloPlane #BelugaFlight Hashtaglerini takip ederek uçağı ve uçağın nerelerde görüntülendiğini takip edebilirsiniz.

a) Little Grey ve Little White Çin’den İzlanda’ya nasıl götürülecek?
İki balinayı zorlu bir şekilde hava, kara ve deniz yollarıyla taşıma işlemi deniz memelileri taşımacılığında uzmanlık sahibi küresel uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından dikkatle planlanıyor. 6,000 millik yolculuk Little Grey ve Little White’ın Şanghay’da bulunan Changfeng Ocean World’den ayrıldığı zamandan başlayarak Heimaey Adası’ndaki barınağa varmalarına dek yaklaşık 24 saat sürecek.

1. Yolculuk Şanghay’da bulunan Changfeng Ocean World’de başlayacak. Her iki beluga da akvaryumdan vinç yardımıyla alınıp dikkatli bir şekilde iki kamyona yerleştirilmeden önce fiziksel özelliklerine tam olarak uyan özel tasarlanmış kaldırma kayışlarıyla tek tek kaldırılarak dikkatli bir biçimde özel tasarımlı taşıma kutularına yerleştirilecekler. 

2. Daha sonra, Little Grey ve Little White kara yoluyla Changfeng Ocean World’den Pu Dong Uluslararası Havalimanı’na götürülecek. Orada, onları İzlanda’da bulunan Keflavik Havaalanı’na (uluslararası havaalanı) götürmek için pistte hazır bekleyen özel kiralanmış Cargolux kargo uçağına taşınacaklar. 

3. Little Grey ve Little White bundan sonra Keflavik Havaalanı’ndan onları İzlanda’nın güney kıyısındaki Heimaey’e götürecek olan feribota geçmek için iki kamyonla taşınacaklar.


4. Feribotla Vestmannaeyjar’a vardıktan sonra Little Grey ve Little White kamyonlarla kısa süren bir yolculukla karadaki beluga barınağı tesisine taşınmak ve yolculuk sonrasındaki durumlarının değerlendirileceği özel bakım havuzuna yerleştirilmek üzere Vestmannaeyjar’ın merkez kentine götürülecek.

5. Destansı yolculuklarının ardından yaz aylarında açık su koyundaki yeni evlerine geçmeden önce barınağın karantina bakım havuzunda gözetim altında tutulmaları ve dinlenmeleri için en az 40 gün geçirecekler.

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

THY UÇUŞLARINDAKİ YENİ SAĞLIK KURALLARI

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Sağlıklı uçuşun nasıl olacağını açıkladı; Sağlıklı uçuş için: MASKENİ TAK. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<