Airbus A400M, helikopter ile ilk kez havada kuru temas gerçekleştirdi

0
70

Airbus A400M yeni nesil nakliye uçağı, bir H225M helikopteri ile havada yakıt ikmalini başarıyla tamamladı. A400M, Fransa’nın güneyinde gündüz düzenlenen dört uçuş süresince, bir tanker uçağı olarak kabiliyetlerini kanıtlamada belirleyici olan 51 kuru temas gerçekleştirdi. Bu testler Fransız “DGA essais en vol” uçuş test merkezinin koordinasyonu altında gerçekleştirildi.

Yakıt içermeyen ve 105 knot kadar düşük uçuş hızlarında 1.000 ft ile 10.000 ft arasında gerçekleştirilen testler, 2019 başında yapılan önceki yakın uçuşların olumlu sonuçlarını tasdik etti. Uçuş test programındaki bir sonraki adım ise 2021 yılındaki nihai sertifikasyon öncesinde 2019 yılı sonuna kadar yapılması planlanan ıslak temas operasyonları.

Test uçuşları ayrıca, Guépard (Fransız Silahlı Kuvvetleri için gelecekteki çok yönlü askeri helikopteri) için fizibilite çalışması kapsamında, Fransız Savunma Tedarik Ajansı (DGA) tarafından talep edilen bir H160 helikopteri ile A400M arasındaki ilk yakın temas denemelerini içeriyordu. Testler başarıyla tamamlandı.

Aşağıdaki fotoğraf, Airbus Helicopters’ın H225M helikopteri ile kuru temas gerçekleştiren A400M’i göstermektedir.

Airbus Hakkında
Airbus, havacılık, uzay ve ilgili servislerde küresel bir liderdir. 2018 yılında, yaklaşık 134,000 kişiye istihdam sağlamış, 64 milyar Avro gelir elde etmiştir. Airbus, yolcu uçağı segmentinde en geniş ürün yelpazesini sunmaktadır. Airbus, tanker, savaş, ulaştırma ve görev uçakları sunan Avrupa’nın bir numaralı uzay girişimi, dünyanın önde gelen en büyük uzay şirketidir. Helikopter sektöründe, dünya çapında en verimli sivil ve askeri helikopter çözümlerini sunmaktadır.