Anasayfa / Firma Haberleri / Acıbadem Türkiye’deki ilk Gulfstream G650 kullanıcısı oldu

Acıbadem Türkiye’deki ilk Gulfstream G650 kullanıcısı oldu

Acıbadem Grubu iki yıl önce filosuna G650 eklemek üzere pazarlığa başlamıştı. Sipariş verilen uçağı şirket yetkilileri ABD’de Gulfstream’in ana merkezi Savannah’ta teslim aldı.

Acıbadem Grubu, Türkiye’deki ilk Gulfstream imalatı G650 tipi uzun menzilli iş jeti kullanıcısı oldu. Dün Türkiye’ye gelen uçağa TC-MAA tescili verildi. 17 koltuklu uçağın liste satış fiyatı ise 70 milyon dolar. Uçak Swan Havacılık tarafından işletilecek.

Acıbadem Grubu iki yıl önce filosuna G650 eklemek üzere pazarlığa başlamıştı. Sipariş verilen uçağı şirket yetkilileri ABD’de Gulfstream’in ana merkezi Savannah’ta teslim aldı.

Menzili 12 bin 964 kilometre olan Gulfstream G650, Savannah’tan İstanbul Atatürk Havalimanı’na duraksız uçtu. 51 bin feet yüksekliğe çıkan iş jetinin gövde uzunluğu 30,41 metre. Kanat açılığı ise 30,36 metre. Koltuk kapasitesi 19’a kadar çıkıyor. Acıbadem Grubu’nun TC-MAA uçağı, 17 koltuklu olarak tasarlandı. Maksimum kalkış ağırlığı ise 45 bin 178 kg.

G650’nin standart donanımlı fiyatı 70 milyon dolar. -ER olarak adlandırılan daha uzun menzilli modeli ise 72 milyon dolardan satılıyor.

Bu uçak, Boeing ve Airbus’ın imal ettiği iş jetlerinden sonraki en büyük özel uçak olarak biliniyor.

 

(Gökyüzü Haberci)

Hakkında Emre Sanisoğlu

Karadeniz Teknik Üniversitesi - İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Mezunu. Havacılık - Hava Taşımacılığı editörü. Kitaplarla iç içe, edebiyat, topluluk psikolojisi ve insan davranışları meraklısı. Havacılık sektörü içerisinde işini özenerek ve hevesle yapıyor. Değerleri olanlar, işine değer katar sözünü kendine ilke edinerek çalışma hayatını sürdürmekte ve hobi olarak havacılık konularında paylaşımlarda bulunmaktadır.

Bunada Gözatın

Airbus realises new face mask supplies to support Europe’s fight against COVID-19

Getafe, 28 March 2020 – Airbus has deployed a new air-bridge flight between Europe and …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<